A nemzeti szabványosításról szóló törvény módosítása
2018. október 19-én benyújtásra került a T/2938 A hazai kis- és középvállalkozások fejlesztéséhez kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. Ennek első részeként a szabványosítási törvény régóta esedékes módosítása jelent meg. A törvényjavaslat itt olvasható.
A következő két hétben az Országgyűlés 2018. október 29-30-31-én és november 5-én tartja következő ülését, napirendje már tartalmazza a törvénytervezet általános vitáját.
OKTÓBER 30. KEDD Üléskezdés: 9.00 óra Kb. 10.45 órától Az általános viták a lezárásig: a napirend 15. pontja.
November 05. HÉTFŐ, a napirend 19. pontja alatt vitatják meg a törvényjavaslatot
Ha minden igaz itt lehet online követni az országgyűlés munkáját.
Akinek nincs kedve végigolvasni a törvényjavaslatot, ide kimásoltam néhány számomra lényegesnek tűnő részt a törvényjavaslat szövegéből és az indoklásokból. A számomra kevéssé érthető részeket kiemelem. Majd valaki megmondja mire gondoltak. „Műszaki Szabályozási Bizottság” körüli tisztázatlan helyzet előbb utóbb majd tisztulni fog, ha az ehhez kapcsolódó miniszteri rendelet is megjelenik. A „minőségbiztosítási rendszerek tanúsítása” biztos érdekes lesz. A részletes indoklásban hivatkozott p) alpontot sehol sem találtam meg, jól elrejtették.
A második rész a kkv törvény módosításáról szól. A harmadik az építésügyi lánctartások megakadályozásáról szóló törvénnyel kapcsolatos módosításokról. Ez a kettő rész nekem jelenleg nem érdekes, mindenki akit érdekel elolvashatja a törvényjavaslatból.
Viszont a törvényjavaslat második részéhez egy érdekes háttéranyag tartozik az országgyűlés hivatala által összeállított 2018/22 infojegyzet, ami kkv-k körüli fogalmakat és helyzetet tisztázza. Szól a kis- és középvállalkozások (a továbbiakban kkv-k) hazai gazdaságban betöltött szerepéről, egyes jellemzőiről, az Európai Unió kkv politikájáról és a hazai finanszírozás néhány kérdéséről.
Mindenki aki a KKV-k helyzetésről többet akar tudni az haszonnal forgathatja.
Törvényjavaslat szövegéből részletek:
2018. évi ….. törvény
a hazai kis- és középvállalkozások fejlesztéséhez kapcsolódó egyes törvények módosításáról
- A nemzeti szabványosításról szóló 1995. évi XXVIII. törvény módosítása
- §
A nemzeti szabványosításról szóló 1995. évi XXVIII. törvény (a továbbiakban: Szabványosítási
törvény) a következő alcímmel egészül ki:
„A Műszaki Szabályozási Bizottság….”
2. §
A Szabványosítási törvény 8. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép
- a nemzeti szabványok kidolgozása, illetve kidolgoztatása, jóváhagyása és közzététele,
módosítása és visszavonása, - az európai szabványok nemzeti szabványként való közzététele, összhangban a kapcsolódó
jogharmonizációs feladatok teljesítésével, illetve az európai szabványügyi szervezetek
tagszervezetei számára előírt határidőkkel, - a nemzetközi szabványok nemzeti szabványként való közzététele,
- a nemzeti szabványosítás módszertanának kidolgozása és egyeztetése a szabványosításban érdekeltekkel,
- részvétel és képviselet a nemzetközi és az európai szabványügyi szervezetek munkájában, illetőleg más érintett szervek részvételének összehangolása,
- „külön jogszabályban foglaltaknak megfelelően„ együttműködés az európai szabványügyi szervezetekkel és az Európai Unió tagállamai nemzeti szabványügyi testületeivel az európai közösségi szabályozásból eredő kötelezettségek végrehajtása érdekében,
- szaktanácsadás és szakvélemény készítése nemzeti szabványügyi kérdésekben,
- a nemzeti szabványosítással összefüggő kiadványok összeállítása és kiadása,
- a nemzeti szabványjel használati rendjének kidolgozása és kiadása,
- a nemzeti szabványosítással összefüggő nemzetközi és európai jelek használati rendjének honosítása és kiadása,
- a termékek, szolgáltatások nemzeti szabványnak való megfelelőség tanúsítási rendszerének létrehozása és működtetése,
- közreműködés a jogszabálynak vagy egyéb előírásnak való megfelelőség tanúsításában,
- tanúsítási rendszer létrehozása a minőségbiztosítási rendszerek tanúsítására a vonatkozó szabványok szerint,
- az Európai Unió irányelvein alapuló magyar jogszabályok előkészítésében felkérés esetén közreműködés,
- a nemzeti szabványosítási programról a kijelölt miniszter útján folyamatos tájékoztatás a Kormány részére,
- jogszabály által nem szabályozott műszaki előírások előkészítése, megalkotása, felülvizsgálata és az ezzel kapcsolatos feladatok ellátása, illetve koordinálása, valamint a működés és a feladatok ellátása egyéb feltételeinek biztosítása az MSZB útján a Műszaki Szabályozási Bizottságról szóló miniszteri rendeletben meghatározottak szerint,
- mindazon további feladatok ellátása, amelyeket külön törvény vagy törvény alapján az alapszabály a feladatkörébe utal.
A törvényjavaslat indoklásából:
Általános indoklás:
A nemzeti szabványosításról szóló törvényben elhelyezett felhatalmazó rendelkezés azt a célt szolgálja, hogy egy szakértői bizottság jöjjön létre, melynek elsődleges feladata a szabványok azon körének meghatározása, amelynek kedvezményes hozzáférhetősége jelentős versenyképesség növelő hatással bír.
A nemzeti szabványosításról szóló törvényben elhelyezett felhatalmazó rendelkezés azt a célt szolgálja, hogy egy szakértői bizottság jöjjön létre, melynek elsődleges feladata a szabványok azon körének meghatározása, amelynek kedvezményes hozzáférhetősége jelentős versenyképesség növelő hatással bír.
Részletes indokolás
1-5. §
A Műszaki Szabályozási Bizottság (MSZB) alapvető törvényi szabályait tartalmazza a rendelkezés.
A Magyar Szabványügyi Testület feladatait bővíti ki egy p) alponttal, ezáltal az alpontok számozása is változik. Az MSZT-nek a javaslatban felsorolt feladatai a nemzeti szabványügyi szervezettel szemben támasztható követelményekhez igazodnak. Ide tartozik a nemzeti szabványok kiadása, a nemzeti szabványállomány gondozása, műszaki előírások elkészítése az MSZB útján, a szabványalkalmazás elősegítése a kis-és középvállalkozások működésében.
Felhatalmazó rendelkezés, amely alapján a miniszter rendeletet alkothat, melynek célja az MSZB feladatainak és működési szabályainak meghatározása. A Bizottság létrehozatalára azon kormánypolitikai cél érvényre juttatása végett kerül sor, mely szerint biztosítani szükséges a vállalkozások számára a szabványokhoz való könnyebb, olcsóbb hozzáférést.
Az MSZB feladata a szabványok azon körének meghatározása, amelyek kedvezményes hozzáférhetővé válása jelentősen támogatja az érintett ipari szereplők (elsősorban az építőipari vállalkozások) versenyképességének növekedését.
Ezen túlmenően technikai jellegű kodifikációs pontosítások átvezetése is szükséges.